Bratstvo [Knežići]

Bratstvo [Knežići]


Rođenje: Od 1400 do 1600
Smrt: Datum nepoznat
Otac:[4. Sin] Mirilović
Deca:Miho Knežić, Serdar Milinko Knežić, Bratstvo [Elezovići]

Napomene i beleške

Četvrti sin Bogića Rajkovića, nakon prelaska u Gornje Hrasno uze prezi me Knežić. Knežići se naseliše u zaseok Pobrđe u Hrasnu. Odatle su s e oni kasnije raseljavali i danas ih ima i u Mostaru i Hodbini. U Pobr đu se nalaze ostaci kule serdara Milinka Knežića za kojeg je narod u s elu pričao da je živeo oko 1700. godine "i bio vrlo bogat čovjek i mus elim kod Turaka". Priča se da je držao "đumurluk (carinu) na Hutovu " i da je u Popovu Polju imao "500 rala svoje zemlje".

Serdar Milinko Knežić je inače istorijska ličnost o kome dokumenti bel eže da je živeo 1695. godine u vreme Morejskog rata. Došavši u sukob s a turskim vlastima, Knežić je pobegao u Kremenu-Slivno, kod Opuzena, g de i danas žive njegovi potomci. Jedan ogranak Knežića živi u Mostaru . Prema predanju Knežići dobiše prezime po kneževim sinovima. To je bi o jedan od sinova kneza Mirila.

Marta 1691. godine prilikom jednoga upada na tursko područje, Vule Non ković sa drugovima dovede u Neretvu serdara Milinka Knežića sa 1000 du ša i taoca iz Pobrđa u Popovu polju. Knežića naseliše u Slivno kod Opu zena u Dalmaciji, a imade ih i u Mostaru. Matica Knežića je Pobrđe. On i su sagradili crkvu Podgradinje. Na mestu njihove crkve podignuta j e veća 1898. godine. Knežići su imali tapije i na planinu Kladovo polj e.

U Metkoviću, kao i u selima Mihalj i Kremena, danas žive Knežići koj i slave Sv. Jovana Krstitelja. Za njih se zna da su došli u Mletačku R epubliku sa još porodica kojima su bili serdari. Kao poklon što bran e Mletke od Turaka i čuvaju granicu dodeljeni su im posedi.

Božidar Kljajević u knjizi "Veliki srpski rodovi u Hercegovini" navod i da ovom bratstvu pripadaju Knežići, muslimani i pravoslavni, u herce govačkim selima Tomišlju, Rastovcu, Plačikusu, Bančićima, Čavšu, Ortij ešu, Podkomu, Batkovićima i Miljevcu, kao i Trebinju i Ljubinju, i sma tra ih potomcima četvrtog sina kneza Mirila.

ID: 64   Generated by GedTree on 18 Jul 2022

Ukoliko se na ovoj stranici nalaze Vaši lični podaci za koje želite da budu uklonjeni, molimo Vas da nas kontaktirate!


Imena Prezimena Kontakt Početak